Bez odpowiedzialność za rezultat – wzrost nie istnieje

Total
0
Shares

Aby naprawdę doświadczyć czym jest prawdziwe przywództwo – musimy brać na samych siebie coraz więcej odpowiedzialności. Osoby, które potrafiły od zera zbudować ogromne przedsięwzięcia biznesowe- są mistrzami odpowiedzialności. Wszyscy, których poznałem nawet nie próbowali wchodzić ze mną w dyskusje odnośnie filozofii przywództwa. Według nich dyskusje nie są potrzebne. Gadanie bez sensu nie jest potrzebne. Liczą się owoce. Owoce wynikają tylko z tego KIM JEST LIDER. Niektórzy nazywali to “nosem do biznesu” niektórzy zaradnością. W Polsce nadal panuje fałszywe przekonanie o tym, że trzeba mieć szczęście. Ludzie nie potrafili w historii wytłumaczyć dlaczego osoba na wysokim poziomie świadomości radzi sobie bardzo dobrze z każdym wyzwaniem biznesowym – a inni nie. Więc mówiono o nich “mają szczęście”. Ale teraz – tych osób, które sobie radzą, jest coraz więcej. Mnóstwo. (albo ja ciągle takich spotykam 🙂 ) Mam nadzieję, że wszyscy to już zauważyli – sukcesów przybywa – nie jest gorzej na świecie – jest coraz lepiej. Bo następuje rozwój świadomości. Coraz więcej osób chce rozmawiać o tym jak poziom BYĆ (rozwój świadomości) wpływa na to co robimy i to – czego doświadczamy. Większość osób – nie ma takich doświadczeń i nie rozumie biznesu. Osoby, które piszą książki o biznesie często żadnej firmy nie stworzyli. Jak wytłumaczyć, że z lekkością odnosi sukces ? Zacytuję jednego z największych pod względem pozycji rynkowej przedsiębiorcę z którym współpracuję : “uwielbiam swoich klientów, byli i są na pierwszym miejscu, czuję się odpowiedzialny za każdy produkt, który im dostarczamy”. Proste.

Tak, ta osoba jest pracoholikiem i perfekcjonistą. Nie wierzy w work-life balance – ponieważ praca jest dla tej osoby największą radością.
Ale klienci drzwiami i oknami ustawiają się w kolejkach… Przypadek ? Szczęście ? Nie, to konsekwencja tego Kim jest dana osoba. Mało tego – jest to przykład kogoś, kto nigdy nie przeczytał żadnej książki o naprawianiu siebie ( książek rozwoju osobistego – dlatego nie uwierzył, że jest popsuty i wymaga naprawy ). Dlaczego osoby, które radzą sobie najlepiej w biznesie najmniej interesują się naprawieniem siebie – a najbardziej tworzeniem i dodawaniem wartości dla świata – tę zagadkę do rozwiązania pozostawiam Tobie czytelniku. 🙂

W historii znaliśmy takie przypadki – i tam znów był sukces za sukcesem. Popatrzmy na dokonania S. Jobsa w Apple.

Dla twórców dużych firm – lider to ktoś, kto buduje i tworzy. Wyznacza kierunek(wizję) – tworzy plan. Oczywiście w tym planie całe działanie jest wykonywane nie przez nas – tylko przez osoby o wiele lepsze w poszczególnych obszarach od nas – osoby, które w ciebie wierzą. Aby ludzie uwierzyli w Ciebie – zwykle musisz być najbardziej odpowiedzialną i dorosłą / pewną siebie osobą.

Odpowiedzialność za końcowy rezultat – za wszystko – spoczywa na liderze. Gdy naprawdę trzeba – lider potrafi zrobić wszystko co trzeba zrobić. Następnie tą odpowiedzialnością trzeba nauczyć się umiejętnie dzielić z innymi.

To lider danej firmy jest odpowiedzialny za rezultaty finansowe przedsiębiorstwa, które tworzy.

Lider musi tak dobrze poznać prawdę o rynku, że podczas procesu planowania potrafi właściwie przewidzieć co Klient naprawdę potrzebuje, kiedy będzie potrzebować i w jakiej cenie.

Ale nie tylko.

Inne firmy na rynku także będą docierały do Twoich klientów docelowych (potencjalnych). Ty musisz zrobić to lepiej. Nikogo nie obchodzi to czy teraz wiesz jak i czy się znasz. To jest tzw. realizm. Musimy wiedzieć – albo przewidzieć co inne firmy na rynku zaoferują. Jeżeli rynek jest dojrzały – musimy pamiętać o pewnych zasadach – rynki dojrzałe różnią się od rynków, które dopiero powstają.

Chociaż z mojego doświadczenia wynika, że większość firm na początku stara się bardzo mocno, gdy osiąga pewien poziom komfortu – zaczyna odpuszczać standardy jakości i doskonałości. Nie wszyscy. Ale sporo firmy w Polsce tak postępuje. To ogromny błąd w 21 wieku – szczególnie jeżeli nasza firma ma rozwijać się latami i odnosić coraz większe sukcesy.

TEMPO WZROSTU ! To klucz bycia efektywnymi przedsiębiorcami !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Sukces w biznesie – fundamenty

Sukces zaczyna się od pozytywnego stanu umysłu. Ludzki umysł działa niczym komputer. W zależności od tego jakie programy się w nim znajdują – wpływają one nieświadomie na działania oraz efekty…
View Post

Fundamenty marketingu – podstawy podstaw

Marketing jest najczęściej niezrozumiałym tematem dla większości przedsiębiorców. Jest mylony z reklamą lub sprzedażą. 1. Każdy przedsiębiorca w pierwszej kolejności musi wybrać swój rynek docelowy na którym będzie oferował określone…
View Post

Kim jest przedsiębiorca ?

1. Przedsiębiorca, to ktoś – kto tworzy przedsiębiorstwa funkcjonujące nawet wtedy, gdy danej osoby tam nie ma. 2. Przedsiębiorca to ktoś, kto potrafi brać na siebie odpowiedzialność za maksymalne nawet…
View Post