Inwestowanie czy spekulacja ?

Total
Shares

Ile jesteśmy w stanie zapłacić za przedmiot, produkt, usługę ?
Co decyduje o wartości ? Rozsądek czy emocje ?
Celem tego wpisu będzie wyłącznie przypomnieć każdemu przedsiębiorcy : wszyscy ludzie, którzy w historii radzili sobie i teraz też doskonale radzą w świecie finansów – rozumieją ludzi i ich zachowania. I zawsze ale to zawsze podejmują decyzję w oparciu o rozsądek – nie zaś emocje.
Prawie każdego tygodnia zdarza mi się tłumaczyć komuś różnice pomiędzy inwestowaniem a spekulowaniem.
Każdy z nas ma prawo inwestować swoje pieniądze w co tylko zechce. Niektórzy tak jak ja trzymają się tylko kupowania udziałów w przedsiębiorstwach posiadających innowacyjne technologie, które są bardzo potrzebne światu. Tak samo jak nikogo na to nie namawiam – bo trzeba posiadać naprawdę specjalistyczną wiedzę, tak samo nikomu nie zabraniam inwestowania w co tylko sobie zechce. Każdy z nas robi to co lubi. Niektórzy inwestują krótkoterminowo, niektórzy długoterminowo.
Ponieważ ostatnio coraz więcej i więcej osób traci rozsądek dla emocjonalnych inwestycji (chciwość zaślepia) – przypomnę. Największym manipulatorem rynków jest LĘK (Strach). Jeżeli ktoś z nas zechce kupować coś co akurat idzie w górę. I ma poczucie, że zawsze będzie szło w górę  – musi pamiętać jedną małą historię opisaną poniżej. Pamiętając, że to ludzkie emocje sterują rynkiem, który wzrósł na ludzkich emocjach. Nie mamy żadnej kontroli nad rynkiem i nie jesteśmy w stanie przewidzieć jego reakcji tak jak nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy jutro ludzie na świecie wstaną z dobrym czy złym nastroju czy przypadkiem pod wpływem tego nastroju nie zaczną coś sprzedawać czy kupować. Kiedy już się pogodzisz, ze rynkiem nie można sterować – bo zależy od nastroju ludzi. Zaczniesz przewidywać zmiany nastrojów – przynajmniej w miarę wcześnie aby wiedzieć kiedy kupować/kiedy sprzedawać.
Ile warte są tulipany ? Co jest w stanie skłonić ludzi, aby płacić tak ogromne pieniądze za nasiona kwiatów ?
Czy cena na rynku – odzwierciedlała prawdziwą wartość ? Czy odzwierciedlała popyt ? Czy w tamtym czasie wydarzyło się coś, co sprawiło, ze mnóstwo osób postanowiło kupić sobie do domu tulipany ?
A może to były tylko emocje. Może ludzie podnieceni tematem – z chciwości i postrzeganej oczywistości zysku – namawiali innych aby kupowali, kupowali, kupowali (oczywiście nie kupowali bezpośrednio kwiatów).
Gdy pragnienie jest tak bardzo silne, że doprowadza ludzi do wyłączenia rozsądnego myślenia – ludzie wszystkie oczywiste sygnały pochodzące z rynku o tym, że coś co jest warte 1000 za chwile będzie warte 20 – zamieniają na własną korzyść. Oczekują, że wzrost będzie postępował ciągłe.

 
Ci ludzie przynajmniej otrzymali to za co zapłacili. Posadzili najdroższe kwiatki w ich życiu.
 
Niekiedy na rynku nie ma tak wesoło.
W Polsce jakiś czas temu – ludzie postanowili kupić spore ilości złota za pomocą pośrednika. Mogli kupić sztabki złota samodzielnie. Ale zaufali komuś, kto powiedział, że kupi to złoto w ich imieniu, i sam ten fakt na pewno sprawi, że zarobią na tym spory procent. Jak pokazało życie, być może lepiej było kupić sztabkę samodzielnie.

You May Also Like

Sukces w biznesie – fundamenty

Sukces zaczyna się od pozytywnego stanu umysłu. Ludzki umysł działa niczym komputer. W zależności od tego jakie programy się w nim znajdują – wpływają one nieświadomie na działania oraz efekty…
View Post

Fundamenty marketingu – podstawy podstaw

Marketing jest najczęściej niezrozumiałym tematem dla większości przedsiębiorców. Jest mylony z reklamą lub sprzedażą. 1. Każdy przedsiębiorca w pierwszej kolejności musi wybrać swój rynek docelowy na którym będzie oferował określone…
View Post

Kim jest przedsiębiorca ?

1. Przedsiębiorca, to ktoś – kto tworzy przedsiębiorstwa funkcjonujące nawet wtedy, gdy danej osoby tam nie ma. 2. Przedsiębiorca to ktoś, kto potrafi brać na siebie odpowiedzialność za maksymalne nawet…
View Post

Świadomość sukcesu

Sukces zaczyna się od pozytywnego stanu umysłu.Ludzki umysł działa niczym komputer. W zależności od tego jakie programy się w nim znajdują – wpływają one nieświadomie na działania oraz efekty tych…
View Post